single

Kicz czy gra? Jak odróżnić ekstrawagancki strój od głupiego braku gustu

Kicz czy gra? Jak odróżnić ekstrawagancki strój od rażącego braku gustu

Pomysły na urodę /... Pomysł na wygląd

Czasami, gdy patrzysz na strój dziewczyny, nie możesz stwierdzić, czy jest on niesamowicie piękny, czy ohydnie brzydki. Jak zrozumieć różnicę między kiczem a jawnym brakiem gustu? Spróbujmy to zrozumieć.

Słowo kicz (dopuszczalna jest pisownia "kicz") przyszło do nas z języka niemieckiego, gdzie oznacza coś niesmacznego, krzykliwego i taniego. Z biegiem lat termin ten uległ radykalnej zmianie w slangu modowym. Kicz może wyglądać jak haute couture, podkreślać wyrafinowany gust i być bardzo, bardzo tani.

1. Zrównoważony wyglądKitsch

uwielbia przyciągające wzrok detale ubrań, jaskrawe kolory, błyszczące metale, dżetów i inną biżuterię. Kicz może obejmować seksowne stylizacje z obcisłych tkanin lub w zbyt dużych rozmiarach. Trzeba nauczyć się wyczuwać równowagę. Na przykład w ekstrawaganckich stylizacjach couture na pokazie Valentino modelki miały na twarzach złoty i srebrny makijaż. Takie makijaże wyglądały jak metalowe maski. Czy wyglądało to fajnie i krzykliwie? Absolutnie! Ale reszta stroju z reguły była wykonana w innym kolorze. Był kontrast, równowaga, opanowanie.


2. Couture to nie pret-a-porterŚwiat

mody jest w gruncie rzeczy dość skomplikowany. I choć o wielu zasadach mody można zapomnieć, nadal istnieje pewien kodeks stylów i istnieją różne rodzaje dress code'u. Po obejrzeniu pokazów czołowych domów mody nie wszyscy rozumieją, że nie każdy model ubrania należy przenosić do wizerunku casualowego czy, powiedzmy, biznesowego. Należy zrozumieć różnicę między pret-a-porte a couture. Pret-a-porte to linia ubrań zaprojektowanych z myślą o codziennej garderobie, regularnych uroczystościach i regularnych weselach. Haute couture (od francuskiego słowa "haute couture" - haute couture) to kolekcja, w której projektanci mody mogą pokazać swoje fantazje. Tutaj z pewnością zobaczysz przyciągające wzrok pomysły, niezwykłe tkaniny, nieco dziwaczne i niewygodne wzory. Trendy te można również wykorzystać w codziennej garderobie, ale w niewielkich dawkach. Na przykład, przyjrzeliśmy się pewnym ekscentrycznym trendom, które dom mody Valentino zaprezentował w jednej ze swoich kolekcji. Były tam ogromne łuki. Tak więc zamiast dwumetrowej kokardy w ubraniu couture można zrobić skromną kokardę - i uzyskać całkiem odpowiedni pret-a-porter.

Spójrzmy prawdzie w oczy, jesteśmy pokoleniem wychowanym przez radzieckich rodziców i radzieckich dziadków. W czasach radzieckich podejście do mody było niezdarne: jeśli strój nie powinien kopać ziemniaków, to taka moda nie jest nam potrzebna! Przeglądając babcine czasopisma o modzie, można popaść w przygnębienie z powodu prostoty tych samych nudnych zdjęć. Ideologia proletariatu i klasy robotniczej miała wpływ nie tylko na postawy wobec mody. Wystarczy pomyśleć o architekturze z czasów Piotra Wielkiego - kolumny, listwy, łuki... nie było dwóch takich samych domów. A jak wyglądała architektura w czasach ZSRR? Szare, pudełkowate coś z betonu. Tani i szary. Co to za "lot fantazji"? Pogódź się z tym. Dlatego na widok kolekcji haute couture wielu Słowian (nawet współczesnego pokolenia) mlaska językiem i wzrusza ramionami, szczerze nie rozumiejąc: "Co to ma być?" Ubrania haute couture nadają się do założenia na każde zjawiskowe wydarzenie. Celebryci pojawiają się w takich wizerunkach na czerwonych dywanach ważnych uroczystości. Odpowiednie haute couture to kicz. Couture w domu zamiast pret-a-porter to po prostu szaleństwo. Wystarczy spojrzeć na stylizacje stworzone przez chińskiego projektanta mody Guo Pei, aby poczuć istotę pojęcia "haute couture".


3. Kontekst jest wszystkim!

Mając to na uwadze, przechodzimy do trzeciego punktu: kontekstu. Jak mawiają tłumacze: "Wszystko zależy od kontekstu". Jeśli pójdziesz na imprezę ubrany w kicz, będziesz wyglądał ekstrawagancko. Jeśli założysz ten strój na egzamin na poważnej uczelni, spotkasz się z wyrazami zdumienia. Wiem to na pewno, ponieważ na egzaminy wstępne poszłam w podartych dżinsach, sandałach z lakierowanej skóry, seksownym czarnym gorsecie ze sznurowaniem, kolczykach i złotym makijażu. Nie, nie, nie zamierzałam nikogo szokować. Jadąc na imprezę rockową, wstąpiłem na uniwersytet, żeby sprawdzić harmonogram egzaminów. A potem okazało się, że egzamin jest za pół godziny... Musiałam więc w ten spektakularny sposób udać się do auli, gdzie kontrastowałam z tłem biało-czarnowłosych aplikantów. Buntowniczy styl ubierania się może być fajny, ale nie w sali lekcyjnej. P.S. Zdjęcie nie przedstawia mnie, ale mniej więcej tak samo wyglądałem, gdy podchodziłem do egzaminu. Jak wszyscy się mnie tam bali...



Chyba najbardziej jaskrawym przykładem sytuacji, w których kicz może być mylony z dzikością, są zdjęcia Carrie Bradshaw i jej przyjaciół



.



Spójrz na przykłady strojów bohaterek Seksu w wielkim mieście. Trzeba się dobrze zastanowić, gdzie i w jakim celu nosić takie ubrania, ponieważ inny kontekst natychmiast zamieni kicz w zabawę.



O co chodzi? Odpowiedni strój będzie miał bezpośredni wpływ na to, jak jest postrzegany przez innych. Czy widzą w niej krzykliwą i odważną modnisię, czy też traktują ją jak pajaca z kompletnym brakiem gustu.

Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze