single

Dlaczego warto zainteresować się fotowoltaiką?

Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Energia słoneczna zawsze wiązała się bowiem z oszczędnością pieniędzy, a przy tym jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Dowiedz czy warto postawić na własną produkcję energii i czy zamontowanie paneli słonecznych wciąż jest opłacalne? 

Czym jest fotowoltaika? 

Fotowoltaika to w najprostszych słowach: pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, a więc produkcja prądu dzięki słońcu. Jest to najłatwiejsza forma wytwarzania energii elektrycznej, polegająca na przetwarzaniu promieniowania w prąd. Cały proces jest możliwy dzięki specjalnym panelom montowanym zazwyczaj na dachu domu lub na terenie posesji. 

 

 

Fotowoltaika przez lata kojarzyła się z dużymi kosztami związanymi z kupnem i montażem paneli, ale za to dużą oszczędnością w późniejszym procesie pozyskiwania energii. Słońce świeci bowiem codziennie, a jego promienie są darmowe. Wytwarzanie prądu z ich pomocą nie wiąże się więc z różnego rodzaju kosztami dodatkowymi. 

Nowe przepisy związane z fotowoltaiką

Wydawałoby się więc, że najtańszym sposobem na produkcję prądu jest właśnie fotowoltaika. Nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki mogą jednak zaniepokoić obecnych lub przyszłych użytkowników paneli słonecznych.  W Sejmie pojawiła się bowiem ustawa o odnawialnych źródłach energii, według której osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne nie będą mogły już bezpłatnie magazynować energii w sieci — tak jak odbywało się to dotychczas. Tym samym jesienią i zimą, gdy słońce świeci słabiej, będą oni musieli płacić za prąd koncernom energetycznym.

Czy fotowoltaika jest wciąż opłacalna? 

Mimo nowych przepisów pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznych wciąż będzie korzystne (choć faktycznie mniej niż w poprzednich latach). Należy bowiem pamiętać, że gospodarstwa domowe pozyskujące energię z paneli słonecznych, wciąż będą miały darmowy do niego dostęp przez znaczną część roku. Koszty za prąd, które poniosą w bardziej pochmurne miesiące, wciąż będą niższe niż w przypadku osób korzystających z tradycyjnych metod pozyskiwania energii, a więc pobierających ją z sieci energetycznej. Warto też pamiętać, że używanie paneli fotowoltaicznych to także “dodanie swojej cegiełki” do ochrony środowiska, a to natomiast jest — niewątpliwie — bezcenne. 

 

Słoneczny dach pokryty panelami fotowoltaicznymi