single

Jak INFJ mogą pokonać te paskudne problemy z zaufaniem?

Większość Introwertyków, a zwłaszcza Introwertyków Intuicyjnych, znajduje to naprawdę trudne do zaufania ludziom. Głównym powodem jest to, że mamy skończoną energię dla ludzi i potrzebujemy, aby te wyczerpujące interakcje były tego warte. Szukamy bratnich dusz, a nie turystów w naszym życiu. To sprawia, że jesteśmy bardzo selektywni, jeśli chodzi o nasze przyjaźnie i to, kogo wpuszczamy do naszego bogatego wewnętrznego świata.

Dorzućmy do tego wymiar Uczucia, a otrzymamy dychotomię: intuicyjnego obserwatora ludzi, który potrafi dostrzec fałsz z tysiąca kroków, i miłośnika ludzi, który jest tak czuły, że wierzy, iż druga osoba nigdy nie zdradzi jego zaufania. Niestety, wielu ludzi nie jest szczerych. INFJ zazwyczaj mają problemy z zaufaniem, ponieważ w pewnym momencie zaufali komuś i zostali złamani. To nie tylko sprawia, że czują się bezbronni. To uderza w samo serce ich systemu wartości. Kiedy INFJ jest zraniony, ma zwyczaj bić się w piersi za to, że nie przewidział złego zachowania na pierwszym miejscu.

Niestety, nie można samemu rozwinąć sieci, rodziny czy imperium. Dobrze jest być selektywnym w swoich relacjach, ale nie jest dobrze bać się otworzyć na innych ludzi, którzy mogą pomóc Ci się rozwijać i osiągać swoje cele.

Jak więc typy osobowości INFJ mogą pokonać te kłopotliwe problemy z zaufaniem? Oto kilka wskazówek.

Zdefiniuj, co zaufanie oznacza dla każdej relacji

Pamiętasz tę ocenę wydajności, kiedy szef powiedział ci 30 rzeczy, które zrobiłeś dobrze i jeden obszar do rozwoju, a wszystko, o czym mogłeś myśleć przez kilka tygodni po tym wydarzeniu, to ten jeden obszar do poprawy?

Tak właśnie masz tendencję do postrzegania ludzi, których spotykasz.

Wspólną cechą INFJ jest niesamowita zdolność do czytania ludzi. Jesteś wykwalifikowany w obserwowaniu małych dziwactw zachowania, które każdy ma, i zorientowaniu się, komu można zaufać w oparciu o te obserwacje. Problem polega na tym, że możesz wpaść w pułapkę brania wszystkiego bardzo osobiście. Możesz mieć obsesję na punkcie jednej niejasności, jednego "miejsca do poprawy" w czyimś zachowaniu i wykorzystać to do wyobrażenia sobie najgorszych możliwych rezultatów, jeśli zdecydujesz się zaufać tej osobie. Jedno naruszenie oczekiwań lub niespójność w zachowaniu może całkowicie zniszczyć związek.

Zaufanie sprawia, że związek jest trwały, ale nie jest to czarno-białe. W niektórych przypadkach bezwzględne zaufanie jest absolutnie konieczne; możesz na przykład nalegać na najwyższy poziom zaufania w stosunku do współmałżonka. Ale zastanów się nad swoimi innymi relacjami. Czy współpracownik musi wyznawać te same wartości, mieć te same nadzieje, obawy i ambicje, co Ty? A może wystarczy, że będzie dobrze wykonywał swoją pracę, nie bawiąc się w brudną politykę?

Zaufanie jest tak globalne lub tak specyficzne dla danej sytuacji, jak tego potrzebujesz. Uświadomienie sobie, że nie musisz wynosić wszystkich na najwyższy poziom zaufania, może naprawdę umieścić te kwestie zaufania w odpowiedniej perspektywie i pomóc Ci dokonać wyważonego osobistego osądu, po jednej relacji na raz.

Otwórz się

Zaufanie to ulica dwukierunkowa. Musisz je dać, aby je otrzymać i vice versa. Jako INFJ, łatwo jest wycofać się z zaufania, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że budowanie tych fundamentów wymaga niemiłosiernej wrażliwości. Musisz być skłonny porzucić to, kim myślisz, że powinieneś być, aby być tym, kim naprawdę jesteś, ponieważ pozwoli to na autentyczne połączenia.

Jeśli drżysz w tym momencie, słyszymy cię. INFJ bardzo chronią swoją tożsamość. Jesteś super wrażliwy na innych i będziesz ukrywać swoją prawdziwą naturę, aby wtopić się w tłum lub być tym, czego druga osoba potrzebuje, aby być w dowolnym momencie.

Problem polega na tym, że kiedy ukrywasz swoją prawdziwą naturę, tworzysz rodzaj cenzury, która sprawia, że innym naprawdę trudno jest cię poznać i ci zaufać. Stajesz się wspólnym mianownikiem w swoich problemach z zaufaniem, ponieważ kto zaufa komuś, kto jest tak odgrodzony i zdystansowany?

Niestety, tam są żadny gwarancje w związkach. Musisz być chętny do pochylenia się nad dyskomfortem i odwzajemnić się, kiedy ludzie wyciągają do ciebie rękę. Otwórz się bardziej. Zaufaj sobie, że jesteś osobą, którą można polubić, że podejmujesz właściwe decyzje i wiesz, że jeśli ktoś cię zawiedzie, przetrwasz to. Więc tym razem przegapiłeś czerwone flagi. To cię nie zdewastuje.

Ujawnienie odrobiny wrażliwości pokazuje, że rzeczywiście jesteś ułomną istotą ludzką. A to połączenie empatii, wiarygodności i bezbronności sprawia, że wydajesz się niezwykle godny zaufania - jest to niezbędna platforma do budowania relacji opartej na zaufaniu.

Pozostań w chwili obecnej

Osoby INFJ są skoncentrowane na przyszłości i myślą perspektywicznie. Nieustannie poszukujesz znaczenia w różnych rzeczach. Wszystko pomiędzy i poza teraźniejszością jest tak samo realne jak to, co jest obecnie. A naturalną konsekwencją tego stylu przetwarzania jest to, że nieskończona liczba "co by było, gdyby" może się przesączyć. "Co jeśli jej zaufam, a ona znowu mnie skrzywdzi?" "Co jeśli opuszczę gardę i cały związek się nie powiedzie?"

Te "co jeśli" może mieć efekt stagnacji na swoim życiu i związkach. Możesz konceptualizować przyszłość, ale nie możesz jej kontrolować. Niemożliwe jest dla kogokolwiek zaplanowanie jakiejś teoretycznej, wyimaginowanej katastrofy. To, czy komuś ufasz, obejmujesz go, czy wybaczasz, czy dajesz mu pierwsze spojrzenie, czy drugą szansę - to są teraźniejsze decyzje, które mogą być oparte tylko na obecnej rzeczywistości.

Więc za każdym razem, gdy myślisz: "Co by było, gdyby...", zatrzymaj się! Powiedz sobie, że nie zamierzasz marnować energii na odległe plany i ewentualności. Zamiast tego skup się na swoich działaniach w danej chwili. Ciesz się procesem budowania relacji opartej na zaufaniu w miarę jego trwania, zamiast pozwalać sobie na rozpraszanie się strachem przed przyszłą, hipotetyczną zdradą.

Wprowadzenie tych punktów powinno poprawić Twoją zdolność do zaufania od samego początku. Nawet jeśli zaczniesz to robić powoli, mam nadzieję, że pomogą ci one zrozumieć znaczenie zaufania i rozwinąć głębsze i bardziej spersonalizowane relacje z ludźmi wokół ciebie. Powodzenia!

Problem z zaufaniem mają także osoby posiadające tatuaże ale ten stereotyp powoli się zmienia i ludzie coraz bardziej ufają osobom z tatuażami, sprawdź pomysły na tatuaże na https://styl.fm/tatuaze/629