single

Przewodnik ENFP po wyborze dramatu

Wrażliwi i empatyczni, ENFP są skłonni do brania na siebie ciężaru problemów innych ludzi. Niezależnie od tego, czy jest to winny przyjaciel, czy szef z problemami z kontrolą, masz tendencję do przywiązywania się do ich bagażu i noszenia go tak, jakbyś był ich osobistym lokajem.

To wspaniale, że troszczysz się o ludzi, ale życie jest zbyt krótkie na toksyczne przyjaźnie. Oto jak przestać przeciążać się problemami innych ludzi i przeciąć strunę w tych kumulujących energię związkach.

#1: Zrozum "Dlaczego?"

Dlaczego tak chętnie bierzesz na siebie bagaż innych ludzi? Dla większości ENFP jest to spowodowane tym, że czujesz, że Twoje szczęście zależy od innych ludzi. Boisz się, że jeśli nie rozwiążesz czyichś problemów, to oni cię nie polubią. Albo, że jeśli powiesz komuś "nie", to ten ktoś skrytykuje Cię za plecami.

Kiedy pozwalasz sobie na to, by emocje innych tak na ciebie wpływały, to sprawiasz, że problem dotyczy ciebie, a nie innych. Może ci się wydawać, że jesteś bezinteresowny, a nawet szlachetny, kiedy pomagasz osobie w potrzebie. Ale to, co tak naprawdę robisz, to próba ułatwienia sobie życia poprzez uwolnienie się od tych dokuczliwych lęków.

Przeformułowanie problemu jest ważne, ponieważ pozwala ci rozpoznać, że problem leży po twojej stronie, a nie po stronie drugiej osoby. Kiedy zobaczysz, że problem jest tym, czym jest, będziesz miał motywację, by się cofnąć i zacząć ustanawiać zdrowsze granice emocjonalne.

#2: Zapewnij sobie przestrzeń osobistą

Samotny czas zazwyczaj sprawia, że czujesz się niekomfortowo - jesteś przecież empatycznym ekstrawertykiem, który pragnie kontaktu z innymi. Problemem dla empatów takich jak ty jest to, że spędzanie zbyt wiele czasu z innymi przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Dlaczego? Ponieważ masz tendencję do absorbowania energii innych i stajesz się niespokojny, przeciążony lub wyczerpany, kiedy nie masz czasu na relaks we własnej przestrzeni.

Zapewnienie sobie przestrzeni osobistej jest jedynym prostym sposobem na to, aby problemy innych ludzi nie wykrwawiły cię do sucha - dlatego upewnij się, że masz bezpieczną przestrzeń, w której możesz się wycofać i robić regularne przerwy od dramatu. Nawet pięciominutowa przerwa w łazience może pomóc powstrzymać przeciążenie emocjonalne. ENFP nie mogą w pełni uciec od emocjonalnego zarażenia, dopóki tego nie zrobią.

#3: Przestań próbować zadowolić wszystkich

Jeśli ktoś zrzuca swoje emocje na ciebie lub używa cię do rozwiązywania problemów, których nie może się pofatygować, aby naprawić siebie, zadaj sobie pytanie, czy to naprawdę jest typ osoby, którą chcesz, aby cię lubiła? Nawet jeśli kochasz tę osobę, czy to naprawdę w porządku, że wykorzystuje cię w ten sposób?

Zaakceptowanie faktu, że nie musisz zadowalać ludzi lub być odpowiedzialnym za ich uczucia, może być radykalnym pomysłem dla ENFP. Na początku możesz zmagać się z tą koncepcją. Ale na dłuższą metę pomoże to wszystkim, ponieważ będziesz mógł spokojnie, wspierająco i całkowicie nie zależnie od innych zająć się pomaganiem osobie, która tego potrzebuje. W ten sposób udzielisz lepszej rady, ponieważ oderwałeś się od wyniku.

#4: Wyznacz jasne i spójne granice

Brzmi to jak oczywistość, ale zadziwiające jest to, jak wiele osób niechętnie stawia granice w trudnej sytuacji. Wiedza o tym, ile możesz znieść i ustalenie sensownych granic jest kluczowe dla radzenia sobie z przytłaczającą sytuacją.

Uświadom sobie, że nie musisz stać i słuchać, jak ktoś narzeka na współpracownika lub chwali się romansem. Jeśli nie czujesz się komfortowo w tej rozmowie, powiedz "Nie czuję się komfortowo rozmawiając o tym". Albo po prostu podnieś ręce i potrząśnij głową - ten drobny gest zwykle wystarcza, by uciszyć rozmowę.

Inną opcją jest wyznaczenie limitu czasowego na rozmowę. Powiedz: "Mam pięć minut, żeby cię wysłuchać, ale nie dłużej". Jeśli czujesz się winny, odrzucając ludzi, pamiętaj: jeśli jesteś zbyt przytłoczony, aby myśleć prosto, nikomu nie pomożesz. Wszystkie te dobre intencje pójdą na marne.

#5: Zwróć bagaż osobie, która jest jego właścicielem

Zwrócenie bagażu nie oznacza, że przestaniesz współczuć lub wspierać innych ludzi - byłoby to sprzeczne z twoimi instynktami. Oznacza to jednak uważne słuchanie drugiej osoby, a następnie rozliczanie jej z własnych wyborów i działań. Jeśli tego nie zrobisz, zawodzisz drugą osobę. Odbierasz jej suwerenne prawo do zarządzania własnymi emocjami.

Wniosek z tego taki, że twoim zadaniem nie jest naprawianie problemów, chyba że sam je spowodowałeś. I nie jest twoim zadaniem uszczęśliwianie innych ludzi lub przejmowanie ich problemów tak, jakby były twoimi własnymi. To, co ludzie robią ze swoimi uczuciami, jest całkowicie ich odpowiedzialnością.

Jako ENFP jesteś obdarzony zdolnością prawdziwej troski o ludzi. Częścią tej troski jest dawanie im przestrzeni, czasu i szacunku, aby pozwolić im wybrać ich własną odpowiedź. Naucz się honorować swoje własne granice, a łatwiej będzie Ci z szacunkiem wycofać się i pozwolić innym na to samo.