single

5 powodów, dla których INTP mogą wydawać się dziwni dla innych - i co możesz z tym zrobić

INTP mają reputację "dziwnego" typu osobowości. Isabel Briggs Myers nazwała ten typ "uczonymi, teoretykami i abstrakcyjnymi myślicielami" we wszechświecie teorii osobowości, i są oni również powszechnie znani jako typ "Architekta" lub"Logika". INTP chcą zrozumieć świat w całej jego chwalebnej złożoności i uwielbiają używać innych jako forum dla swoich błyskotliwych pomysłów i teorii. Niektórzy mogą opisać INTP jako najmądrzejszy typ osobowości - racjonalny, kreatywny i nieustannie ciekawy. Inni mogą opisać go jako nieznośnego wszystkowiedzącego, który nigdy nie potrafi przyznać, że się myli. Jedna rzecz jest pewna - INTP dzieli opinie.

Jeśli jesteś INTP, wiesz już, że Twoje codzienne zachowanie może wydawać się dziwne dla innych (a jeśli nie jesteś pewien, możesz wykonać darmowy test osobowości). Niekonwencjonalne osobowości, takie jak Twoja, są często określane jako dziwaczne, dziwne lub ekscentryczne, ponieważ różnią się od normy, a ludzie uważają to za niepokojące. Najtrudniejszą częścią jest określenie, które z twoich idiosynkrazji zachować, a które nieco stonować.

Oto niektóre z rzeczy, które mogą przynieść ci etykietę dziwaka, i co możesz zrobić, aby przezwyciężyć ten problem.

#1: Jesteś chodzącą, gadającą encyklopedią wiedzy

INTP to wszystko o faktach i jeszcze więcej faktów. Lubisz mieć rację co do rzeczy i radzić sobie z problemami racjonalnie i logicznie. To może być onieśmielające dla innych, aby to zrozumieć, częściowo dlatego, że nie mogą zachować tak wielu faktów jak ty, ale także dlatego, że trudno jest prowadzić rozmowę z kimś, kto jest zawsze o krok przed tobą. Nie pomaga Ci fakt, że nie tylko ładujesz swój mózg mnóstwem szczegółów, ale wykorzystujesz tę wiedzę do rygorystycznego analizowania problemów pod każdym kątem. Inni mogą nie rozumieć, dlaczego teoretyzujesz nawet w najbardziej swobodnych rozmowach lub dlaczego stajesz się tak uparty w sprawach.

Jak stracić dziwną etykietę: To świetnie, że jesteś chodzącą bazą danych i że zależy ci na oświecaniu ludzi. Po prostu dbaj o upraszczanie faktów, aby inni ludzie mogli je lepiej zrozumieć. Naucz się też wycofywać, kiedy widać, że ktoś chce szybkiego i prostego rozwiązania. Niektóre osobowości nie radzą sobie z ezoterycznymi koncepcjami.

#2: Emocje wydają Ci się irracjonalne i denerwujące

Największym cierniem w boku INTP są ich emocje. Możesz tak bardzo skupić się na rozumowaniu i analizie, że często tracisz z oczu czynnik ludzki i interpretujesz emocje z oderwaną logiką naukowca. Trudno jest ci przyznać się do uczuć takich jak gniew, wstyd czy rozczarowanie, ponieważ twój umysł chce je zracjonalizować. Kiedy już wyrazisz swoje uczucia, może to być jak powódź i przerwanie tamy - przerażające dla wszystkich innych osób w pomieszczeniu. Możesz też całkowicie się wycofać, gdy sprawy przybiorą zbyt emocjonalny obrót, zyskując reputację osoby powściągliwej i pozbawionej emocji.

Jak stracić tę dziwną etykietę: Pomocne jest posiadanie w swoim życiu Uczuciowców, którzy pomogą ci rozpoznać i wyrazić swoje uczucia. Twój intelekt również może cię uratować, ponieważ jesteś wystarczająco bystry, aby zrozumieć emocje, kiedy je widzisz i możesz przemyśleć swoją drogę przez emocjonalne sytuacje. Bądź obecny, ale milcz, jeśli nie wiesz, co powiedzieć. Możesz zawsze czuć się niezręcznie, gdy przyjaciel zaczyna płakać, ale docenią fakt, że jesteś tam dla nich.

# 3: Możesz być tnący i pasywnie agresywny

Ignorancja każdego rodzaju denerwuje INTP. Natychmiast wyłączasz się od ludzi, którzy zakładają, że znają wszystkie fakty na temat sytuacji, gdy zwykle nie znają żadnego z nich. Jesteś wysoce tolerancyjny dla odmienności i możesz być bezlitośnie tępy, cięty i sarkastyczny w stosunku do tych, którzy wyrażają osobiste uprzedzenia, irracjonalne osądy lub nieszczere poglądy. Czasami może się wydawać, że żartujesz sobie czyimś kosztem. Jeśli ktoś poważnie cię zirytuje, istnieje ryzyko, że przyjmiesz pasywno-agresywne tendencje, takie jak zakładanie słuchawek i celowe ignorowanie rozmowy lub nieodbieranie telefonu przez kilka dni lub miesięcy. Takie zachowanie jest zaskakująco dziwne dla tych, którzy cenią sobie harmonię i interakcje społeczne.

Jak stracić etykietę dziwaka: Potrzeba więcej niż jednego uderzenia ignorancji, aby ogłosić osobę "głupią", i uczciwie jest powiedzieć, że kiedy oferujesz krytykę, krytykujesz to, o czym dana osoba mówi, a nie ją osobiście. Mimo to, istnieje coś takiego jak bycie zbyt szczerym. Nauka trzymania gęby na kłódkę jest pomocna i może trzeba rozwijać tolerancję w ogóle, ponieważ masz tendencję do postrzegania krytyki, którą oferujesz jako obiektywną i bezstronną, ale bierzesz ją osobiście, gdy jesteś na jej końcu.

#4: Masz uwagę złotej rybki

INTP nie są leniwe. W rzeczywistości, jesteś szczególnie dobry w koncentrowaniu się na rzeczach, które cię interesują i uwielbiasz pracować w sferze pomysłów. Problem polega na tym, że masz tendencję do posiadania tak wielu pomysłów, że prokrastynacja szaleje. Odlatujesz na różne strony, marząc i zastanawiając się nad rzeczami do tego stopnia, że zapominasz o upływającym czasie. Myślenie o pomysłach jest tak satysfakcjonujące, że możesz się na tym zatrzymać. Innym wydaje się, że masz uwagę złotej rybki, która ciągle przechodzi od jednego pomysłu do drugiego, nie doprowadzając spraw do końca. Kiedy produktywność jest najważniejsza, na przykład w szkole lub w pracy, Twój brak podążania za wszystkim może zostać odebrany jako niedbały i kosmiczny.

Jak stracić dziwną etykietę: Poświęcanie uwagi przez dłuższy czas jest umiejętnością, którą musisz wyćwiczyć, trochę jak trening do maratonu. Istnieje wiele zasobów, które pomogą INTP zorganizować swoje środowisko i stworzyć produktywną rutynę. Na przykład, możesz skupić się na mniejszych celach, zamiast na tych dużych, nadrzędnych. Realizowanie projektów w małych kawałkach pomoże Ci utrzymać motywację i zapobiegnie sytuacji, w której Twój nienawidzący rutyny mózg stanie się przytłoczony i niedostymulowany. Dla wielu INTPs, pomaga również być narażonym na kontakt z ludźmi, którzy robią rzeczy - ci ludzie mogą powstrzymać cię przed ześlizgnięciem się zbyt daleko od ważnych celów.

#5 Nie możesz się przejmować prawdziwym światem

INTPs mają niewielki apetyt na przyziemne aspekty życia, takie jak wiązanie sznurowadeł, przychodzenie na czas lub robienie rzeczy, ponieważ świat mówi, że powinni. Jesteś bardziej skłonny maszerować w rytm swojego własnego bębna niż podążać za tłumem. Rzeczywistość jest często przeszkodą, którą trzeba pokonać, ponieważ wchodzi w drogę twojemu wewnętrznemu światu. Pozostawiony samemu sobie, istnieje szansa, że staniesz się tak zapatrzony we własne myśli i pomysły, że zapomnisz o świecie innych - jest to zarówno błogosławieństwo jak i przekleństwo. Aby spotęgować ten problem, INTP są rzadką rasą, stanowiącą zaledwie trzy procent populacji. Po prostu nie ma wielu ludzi, którzy mogą odnieść się do twojego niekonwencjonalnego sposobu myślenia, więc nic dziwnego, że inni uważają cię za "dziwaka".

Jak stracić etykietę dziwaka: Dziwactwo to odmiana dziwnego zachowania, którego prawdopodobnie nie będziesz chciał zmienić. A dlaczego miałbyś to robić? W całej historii wielkimi innowatorami i zmieniaczami gry na tym świecie byli ci, którzy nie bali się być inni. Mnóstwo ludzi pokocha Twój niekonwencjonalny styl ubierania się, Twoje niecodzienne poczucie humoru i Twoje genialne, szalone pomysły. Twoja oryginalność jest magiczna - przyjmij ją!