single

Jak radzić sobie z typami osobowości w rodzinie w czasie świąt?

Wyobraź sobie tę scenę: Zjazd rodzinny w domu na święta. Indyk w centrum. Wątpliwa zapiekanka po lewej stronie. Bezpośrednia rodzina, kuzyni i teściowie oddaleni od siebie tylko o centymetry przy długim, rzadko używanym stole jadalnym. Wydaje się, że wszystko idzie dobrze. A potem się zaczyna.

17:04 ENTP postanawia poruszyć temat Brexitu z INTJ. Nie szkodzi. Mogli wybrać Trumpa i Hillary. Ja się z tym pogodzę.
17:09 NF po cichu wariują, bo pojawia się konflikt. Nie zdają sobie sprawy, że konflikt jest czymś normalnym, a harmonia zdecydowanie nie jest ich obowiązkiem do utrzymania. Czy to będzie dziwne, jeśli napiszę im, że pod stołem?
17:12 INFJ zachowuje się naprawdę cicho. Ale czy to oznacza, że czerpią przyjemność z samego słuchania? A może naprawdę nie lubią small talk?

Ta rodzinna dynamika jest całkowicie normalna, a ja jestem tu po to, by pomóc Ci poruszać się po tej pięknej, a czasem chaotycznej siatce typów osobowości w czasie świąt. Kluczowym krokiem w zrozumieniu swojej rodziny jest uznanie, że jeden rodzaj zachowania oznacza różne rzeczy w zależności od typu osobowości, z którego pochodzi. Przejdźmy wokół stołu i spójrzmy na nowo na niektóre z grup.

Myśliciele

Każdy obawia się corocznej świątecznej kłótni rodzinnej. Na razie wyobraźmy sobie, że zaczyna się ona od debaty przy stole. Jak mogą zareagować nasi Myśliciele? Zazwyczaj łatwo ich zauważyć - ale niełatwo odróżnić od siebie.

Najpierw zwróć uwagę na Myślicieli Intuicyjnych, zwłaszcza ekstrawertycznych. Usłyszysz, jak odpierają każdy argument i wynajdują każdy najmniejszy błąd logiczny w czyjejś opinii. Możesz myśleć, że szydzą z ciebie, ponieważ twoje dwa grosze nie były hermetyczną sprawą gotową do sądu apelacyjnego.

W tym momencie, gdy twoja wrażliwość wzrasta, muszę rozdzielić NTP od NTJ. Choć komunikują się podobnie, postrzegają ludzi inaczej: "Postrzegają" jest kluczowym słowem. Dla NTP szybki sparing słowny podczas kolacji jest jak dodanie przyprawy dyniowej do sernika. Nie postrzegają oni debaty jako osądzającej bitwy na rozumy, którą triumfalnie wygrywają. Wręcz przeciwnie. Uwielbiają wyrażać swoje opinie, ale z chęcią wysłuchają również Twoich opinii. Jeśli NTP powie coś nieczułego, to tylko przez roztargnienie, ponieważ są one przenoszone przez to rozkoszne połączenie umysłów. Co jest lepszym sposobem na toast za Nowy Rok niż wysłuchanie wszystkich różnych kontrowersyjnych poglądów na temat reformy opieki zdrowotnej?

Jeśli chodzi o osobę celowo wskazującą na twoje logiczne błędy, to prawdopodobnie był to NTJ. NTJ lubią mocno trzymać się swoich przekonań i prawdopodobnie dadzą ci znać, jeśli jesteś niespójny z jakimikolwiek przekonaniami, które podajesz. Nie mają zamiaru ranić Twoich uczuć, ale częścią ich wartości jest bycie całkowicie szczerym bez względu na wszystko. Cytując pana Darcy'ego, dashing INTJ z 10.000 funtów rocznie, "przebranie każdego rodzaju jest moją odrazą".

Odchodząc od swoich Intuicyjnych kuzynów, ST używają swojego dobrego "zmysłu" i umiejętności szybkiego myślenia do rozwiązywania problemów w praktyce, a nie do debatowania. STP może być pierwszym, który wkracza do akcji i gasi ogień w piecu. STJ może wymyślić i nadzorować system bufetowy, jeśli wszyscy będą się krzątać wokół stołów z ich świątecznymi daniami dodatkowymi. Nadal cieszą się spędzaniem czasu z rodziną tak samo jak następna osoba, ale jeśli praca musi zostać wykonana, mogą postawić ją na pierwszym miejscu.

Uczuciowcy

Teraz wprowadzamy naszych Intuicyjnych i Wyczuwających Uczuciowców. Naszych dyplomatów. Naszych rzeczników. Ludzie, którzy najprawdopodobniej zaczną śpiewać i kołysać się do Auld Lang Syne. Nie zrozumcie mnie źle. Nie obwiniam samych Myślicieli za rozpoczęcie sceny. Uczuciowcy mogą zmagać się z nadwrażliwością i łatwo mogą odebrać rzeczy w niewłaściwy sposób. Uczuciowiec jest tak samo skłonny jak Myśliciel do rozpoczęcia kłótni; jedyna różnica polega na tym, że woli to robić jeden na jednego, a nie w dużej grupie, jak na zjeździe rodzinnym. Odkładając na bok to zastrzeżenie, poznajmy Uczuciowców w naszej rodzinie.

Ekstrawertyczni Uczuciowcy uwielbiają opowiadać historie i zabawiać ludzi, szczególnie Spostrzegawczych. Kiedy przy stole zasiada EFP, prawdopodobnie usłyszysz niezliczoną ilość udramatyzowanych wersji o tym, jak usłyszeli dźwięki w środku nocy i mieli zamiar przejść do pełnej wersji Home Alone I, II i III, zanim zdali sobie sprawę, że to tylko ptak, który przyleciał.

EFJ, z drugiej strony, z ich wystrzałowymi umiejętnościami przywódczymi i organizacyjnymi, mogą się natknąć na trochę bossy na tych imprezach, gdzie każdy ma swoje zdanie na temat tego jak nadziać indyka. Pamiętaj, oni po prostu chcą pomóc, ponieważ są naturalnymi dawcami. To nie jest ich wina, jeśli naturalnie dają trochę za dużo wkładu.

Wrzuć do mieszanki Intuicję, a Twój Uczuciowiec może zacząć się rozpadać pod wpływem napięcia społecznego. Z ich silnym zmysłem intuicji, NF będzie szybko zbierał kto nie ma dobrego czasu. Konflikt będzie ich stresował, a oni prawdopodobnie będą nadmiernie myśleć o problemie. INFJ wyjdą z pokoju, jeśli pojawi się kontrowersja na dużą skalę. INFP i ENFJ zazwyczaj starają się załagodzić sytuację. Rodziny nie mogą przetrwać bez swoich mediatorów, ale być może mediatorzy powinni być zachęcani do pamiętania, że każdy członek rodziny ma wolność do robienia swoich własnych rzeczy. Harmonia społeczna jest częścią miłości rodzinnej, ale jej zerwanie nie odbiera tej miłości.

Introwertycy

Ostatni pod naszym mikroskopem są nasi Introwertycy. Znasz kilku z nich. Niektórzy angażują się w rozmowy jeden na jeden, podczas gdy inni mają tendencję do trzymania się z dala od siebie. A niektóre są po prostu życie partii.

Co? Introwertycy? Ten facet zamieniający sos żurawinowy w dziwną formę sangrii i częstujący nią dwa razy starszych kuzynów? Z pewnością nie może być introwertykiem?

To jest błąd myśleć że wszystkie Introwertycy są ciche, unassuming typy. Jak każdy Introwertyk, żurawinowy-sosowy facet ładuje jego emocjonalne baterie przez bycie samotnym. On ładuje one tak dobrze że on może iść dla godzin cieszyć się inny ludzie towarzystwo. Tylko nie pomyl go z ekstrawertykiem. Kiedy chce odrzucić "Cud na 34 ulicy" i wrócić do domu, pozwól mu na to. On nie jest niegrzeczny. Podobnie jak członkowie rodziny o cichej rozmowy, on po prostu potrzebuje swojego czasu w samotności, aby kontynuować bycie niesamowite Introwertyk, że jest.

Zerowanie na klasycznych Introwertycy - ludzie niewielu słów - oni niekoniecznie chcą stać samemu w kącie (chyba że są one perusing półkę z książkami. Jeśli masz obszerną bibliotekę J.R.R. Tolkiena, musisz pozwolić ludziom wsiąknąć w nią i być zdumionym). Ale nie docenią też tego, że wpycha się ich do zatłoczonego kręgu. Dlaczego nie porozmawiać z nimi przez chwilę jeden na jeden? Bardziej niż ktokolwiek inny w pokoju, Introwertyczny krewny może autentycznie chcieć usłyszeć o twoim egzystencjalnym niezadowoleniu w pracy i twoich sekretnych marzeniach o radykalnej zmianie kariery. Pozwól im otworzyć się również przed Tobą. Cicha, głęboka rozmowa z Introwertyczną duszą nie jest całkiem podobna do niczego innego. Po prostu pomiń small talk. Słysząc zbyt wiele o upiornej pogodzie i zakorkowanym ruchu ulicznym, zrzędzi na Introwertyczną duszę.

Ogólnie rzecz biorąc, twój zjazd rodzinny przedstawia genialną sieć połączeń pomiędzy wszystkimi różnymi osobowościami. Obserwuj uważnie, a zobaczysz, jak interakcje z różnymi osobowościami mogą wydobyć różne strony tej samej osoby, jak unikalny filtr na czyjejś duszy. Zaobserwujesz, jak dwie pozornie różne osobowości tworzą długie, zdrowe małżeństwa, albo jak różne może być rodzeństwo. Jak każdy członek rodziny ukształtował cię na unikalną osobę, którą jesteś, i jak ty ukształtowałeś ich na unikalnych ludzi, którymi są. Te możliwości powinny prowadzić was przez proces, który wiktoriańska autorka Elizabeth Gaskell opisała jako "zapoznawanie się z charakterami i osobami innych, a nawet sztuczkami temperamentu i sposobami mówienia. Powinniście się lepiej rozumieć i zaryzykuję stwierdzenie, że powinniście się bardziej lubić".