single

Niechodzenie do szkoły z powodu miesiączki: historie uczniów i komentarz pracownika służby zdrowia

Nie poszła do szkoły, bo dostała okres: historie studentów i komentarze medyczne

Pomysły na urodę /... Opieka


Co wiemy o okresach? To ciągły ból, złe samopoczucie, wahania nastrojów, wieczne góry podpasek i tamponów. Wydawać by się mogło, że jest to normalna i naturalna część życia każdej kobiety. Ale dla wielu nie jest to najlepsze uczucie i emocja, której można doświadczyć podczas "czerwonych dni w kalendarzu". Z powodu takich okoliczności dziewczęta i młode dziewczyny są często zmuszane do opuszczania zajęć, par, nieobecności w pracy. Czasami zdarza się, że nie mają gdzie uzyskać właściwego i aktualnego wsparcia, dobrej rady czy wskazówek. Strach, zakłopotanie, a może brak świadomości? Dowiedzmy się dlaczego tak się dzieje i co powoduje takie zachowanie u młodych kobiet.

Jak się okazuje, wiele młodych kobiet stwierdziło, że opuściło co najmniej jedne zajęcia w szkole lub na uczelni z powodu objawów menstruacji, w tym bólu i zmęczenia. Niektóre panie skarżyły się, że mają problemy z koncentracją z powodu miesiączki i nie czułyby się komfortowo rozmawiając z nauczycielem lub wykładowcą o tym, jak miesiączka na nie wpływa. Negatywny wpływ okresów obejmował również brak zajęć sportowych i społecznych. Ból był najważniejszym czynnikiem w przewidywaniu, jak bardzo wpłynie to na ich edukację, przy czym wyższe wskaźniki bólu miały znacznie większy negatywny wpływ. Jest to niepokojące, ponieważ takie zdarzenia często mają miejsce w kluczowym momencie ich życia akademickiego, w ostatnich latach nauki. Opuszczenie zajęć w tym czasie może mieć długofalowe konsekwencje, ponieważ egzaminy i zadania w szkole średniej często decydują o tym, jakie przedmioty można studiować na studiach wyższych.

Problem polega na tym, że wiele przedstawicielek płci żeńskiej postrzega ból jako "normę". Większość młodych kobiet nie szukała pomocy medycznej w związku z bólem, nawet gdy był on nie do zniesienia. W miarę jak ból się nasilał, byli bardziej skłonni myśleć, że nie jest to normalne, ale mniej skłonni byli pójść do lekarza. Może to wynikać, przynajmniej częściowo, z faktu, że większość dziewcząt uważa, że ból jest czymś normalnym i zdaje sobie sprawę, że po prostu muszą go znosić. Niestety, tylko około połowa dziewcząt w szkole słyszała o endometriozie, przewlekłym schorzeniu, w którym komórki takie jak te znajdujące się w macicy rozrastają się w innych częściach ciała. Może to powodować znaczny ból, zmęczenie i problemy reprodukcyjne. Obfite cykle i ból miednicy, gdy nie ma miesiączki, to bardzo częste wczesne oznaki przewlekłej choroby miednicy, takiej jak endometrioza.

Stąd wniosek, że dzisiejsze kobiety potrzebują lepszej edukacji. W związku z tym nauczyciele zdrowia i wychowania fizycznego odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu uczniom informacji opartych na dowodach naukowych w sposób właściwy, terminowy i dostosowany do wieku. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu dzieje się to w szkołach. Badania pokazują, że wielu nauczycieli nie czuje się komfortowo rozmawiając o miesiączce. Często prowadzi to do tego, że okresy nauki postrzegane są jako negatywna i nieprzyjemna część dorastania. Młodym uczniom przydałyby się praktyczne informacje o tym, jak łagodzić objawy (w naszym artykule podajemy kilka sposobów), jak używać środków higienicznych, jak działają hormony w tym okresie i jakie negatywne skutki mogą mieć bóle menstruacyjne. Nauczyciele powinni być bardziej świadomi potencjalnego wpływu bólu miesiączkowego na wyniki nauczania. A program nauczania powinien być rozszerzony, aby skupić się na strategiach łagodzenia bólu w tych dniach.

Ginekolodzy zauważyli, że jeśli dany miesiąc wiązał się z dużym stresem, dużym wysiłkiem, rozchwianiem emocjonalnym, miesiączki rzeczywiście mogą być bardziej bolesne. Na przykład, sportsmenki mogą nawet stracić miesiączkę podczas zawodów. Z reguły, u zdrowej kobiety, proces ten jest stabilny. Jeśli nastąpiła zmiana w przebiegu miesiączki, szukaj nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, niekoniecznie hormonalnego. Ilość utraconej krwi może być znacznie zwiększona przez choroby, które zaburzają krzepnięcie krwi. Zaostrzenia przewlekłych stanów zapalnych macicy i przydatków mogą również prowadzić do dużej utraty krwi i silnego bólu. Jeśli nagle zdiagnozowano u Ciebie algodysmenorrhoea, lub jeśli czujesz się tak źle, że musisz wezwać karetkę, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie. Bardzo ważne jest, aby menstruacja i bóle menstruacyjne wykraczały poza problematykę dziewcząt czy kobiet i dotyczyły wszystkich płci, a także rodziców i wychowawców, którzy często są powołani do wspierania i informowania młodych ludzi.

Na przykład "urlop menstruacyjny", czyli kilka dni wolnego dla tych kobiet, które szczególnie boleśnie odczuwają menstruację, istnieje już w kilku krajach na świecie, ale jest powszechnie krytykowany jako rozwiązanie nieproduktywne, a czasami tylko pogłębia zakorzenione stereotypy, że pracownice to same kłopoty. Eksperci uważają jednak, że wyrażenie "urlop menstruacyjny" ma niepożądane konotacje: u osób, które nigdy nie doświadczyły udręki "czerwonych dni kalendarza", może ono wywoływać wysoce niestosowne skojarzenia. Widzą niesprawiedliwość polegającą na tym, że te kobiety otrzymują wolne za coś, co w rzeczywistości jest absolutną normą i nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednak wiele firm na całym świecie nie zgadza się z tym i stara się wyjść naprzeciw kobietom, oferując im elastyczny czas wolny podczas miesiączki. Kierownictwo chce wtedy, aby pracownice inaczej postrzegały ten okres w swoim życiu - jako coś pozytywnego, normalnego i zdrowego.

To prawda, że edukacja seksualna w naszym kraju wciąż się rozwija, ale wiele instytucji podejmuje już pierwsze próby poprawy sytuacji. Wszystko, co możemy doradzić dziewczętom i młodym dziewczynom, to uważać na swoje zdrowie kobiece: regularnie odwiedzać swojego ginekologa, prowadzić kalendarz miesiączek, w porę reagować na wszelkie dolegliwości i bóle oraz wybierać odpowiednie środki higieny intymnej i antykoncepcji.

Dbaj o siebie i swoje przyszłe dzieci! Życzę Wam szczęścia i zdrowia.

Autor: Alexandra Sausage Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on