single

Pielęgnacja skórek 101: Najważniejsze wskazówki dla zdrowych dłoni

Jeśli chodzi o utrzymanie jak najlepszego wyglądu i samopoczucia naszych dłoni, nie można pominąć pielęgnacji skórek. Poza utrzymaniem zdrowych dłoni, właściwa pielęgnacja skórek pomoże nam utrzymać świeżość manicure i jego trwałość na jak najdłuższy czas.

Chcesz poznać wszystkie szczegóły dotyczące pielęgnacji skórek? W Naio Nails przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik, w którym znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat skórek, w tym jak bezpiecznie używać cążków do skórek i jak utrzymać skórki w najlepszej kondycji.

Co to są skórki?

Po pierwsze, czym dokładnie jest naskórek?

Skórki to warstwa delikatnej skóry znajdująca się na spodzie płytki paznokcia. Wiele osób myli skórki z naskórkiem, czyli pasmem żywej skóry na spodzie paznokcia, ale tak naprawdę skórki to bardzo cienkie warstwy martwego naskórka, które przylegają do płytki paznokcia, tuż nad fałdem paznokciowym.

Skórki mają za zadanie chronić paznokieć przed bakteriami, ponieważ wyrastają one z macierzy paznokcia i dlatego tak ważne jest utrzymywanie skórek w doskonałej kondycji, aby paznokcie rosły zdrowo i aby zapobiegać infekcjom.

Dlaczego odsuwamy skórki?

Odsuwamy nasze skórki do tyłu z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że nasze skórki często rosną dość wysoko na płytce paznokcia, a odsunięcie ich pomaga wydłużyć łożysko paznokcia i zapewnić więcej miejsca na nałożenie lakieru lub akrylu. Po drugie, malowanie lub przedłużanie paznokci na wierzchu skórek może spowodować ich uniesienie i oderwanie się od reszty płytki paznokcia.

Jak odsunąć skórki do tyłu

Wiemy więc dlaczego odsuwamy skórki, ale najważniejsze jest to jak to robimy. Jeśli chodzi o to jak odsuwać skórki, ważne jest aby nie spowodować żadnych uszkodzeń paznokcia lub samych skórek. Nauczenie się jak używać cążków do skórek jest łatwe, gdy opanujesz odpowiednią technikę. Nasze cztery kroki do odsuwania skórek są następujące:

  1. Po pierwsze, usuń lakier do paznokci lub przedłużenie paznokci, które możesz mieć na paznokciach.
  2. Następnie nałóż kilka kropel olejku do skórek i wmasuj go w skórki i otaczającą je skórę przez kilka minut, aby zmiękczyć i nawilżyć.
  3. Następnie użyj zaokrąglonych stron wyciskacza do skórek, aby lekko, ale mocno docisnąć skórki w kierunku proksymalnego fałdu paznokciowego (skóra na spodzie paznokcia).
  4. Na koniec, jeśli to konieczne, użyj cążka do skórek, aby bardzo ostrożnie usunąć nadmiar martwego naskórka. Cążki do skórek mogą być również użyte do obcięcia wiszących paznokci (te postrzępione kawałki skóry, które czasami wystają z boków paznokcia).

Uwaga: Należy bardzo uważać, aby wycinać tylko martwe skórki i skórki przylegające do palca, nigdy nie wolno wycinać naskórka ani fałdu paznokciowego! Nie należy również nigdy całkowicie usuwać skórek, ponieważ może to spowodować, że paznokieć będzie narażony na infekcję.

Istnieją trzy rodzaje cążków do skórek: drewniane, kamienne i stalowe. Patyczek z drewna oranżowego to wszystko, czego potrzebujesz, jeśli twoje skórki są miękkie, kamień jest idealny do twardszych skórek i złuszcza je podczas pracy, natomiast stalowe popychacze do skórek sprawdzają się w przypadku twardszych i mocniejszych skórek.

Jak stosować preparaty do usuwania skórek?

Opcjonalnie, po odsunięciu skórek, możesz również zastosować płyn do usuwania skórek. Preparaty do usuwania skórek działają poprzez złuszczanie i polerowanie skórek wciąż przyczepionych do płytki paznokcia, i mogą one ułatwić proces odsuwania skórek. Stosowanie preparatu do usuwania skórek nie zawsze jest konieczne, ale jeśli chcesz go użyć, oto jak to zrobić:

  1. Nałóż preparat do usuwania skórek na skórki.
  2. Pozostaw preparat do usuwania skórek na około 30 sekund (czas ten może się różnić w zależności od produktu).
  3. Odsuń skórki do tyłu, używając wybranego narzędzia.
  4. Wytrzyj nadmiar produktu lub martwy naskórek.
  5. Nałóż olejek do skórek.

Codzienna pielęgnacja skórek

Oprócz wiedzy o tym, jak odsuwać skórki w ramach przygotowań do zabiegu manicure, ważne jest również, aby wiedzieć, jak utrzymywać skórki miękkie i zadbane. Sucha, łuszcząca się skóra wokół paznokci nie wpływa korzystnie na wygląd nowego manicure, a jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana, może prowadzić do infekcji. Nasze najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji skórek są następujące:

  • Używaj olejku do skórek

Jeśli Twoje skórki lub otaczająca je skóra mają tendencję do twardnienia i łatwo się rozdwajają, olejek do skórek zdziała cuda. Wiele czynników, takich jak ostre środki chemiczne i codzienne zużycie, może powodować, że nasze palce i paznokcie są podatne na uszkodzenia, ale nałożenie niewielkiej ilości olejku do skórek od czasu do czasu sprawi, że Twoje paznokcie otrzymają tak bardzo potrzebne TLC!

Nakładając olejek do skórek, po prostu wmasuj go dokładnie w skórki, łożysko paznokcia i otaczającą je skórę. Jeśli wyrobisz sobie nawyk stosowania go przed snem lub jako część rutynowego zabiegu manicure, Twoje skórki i paznokcie będą wyglądały jak najlepiej.

Główna rada: Olejek do skórek można również stosować po wykonaniu manicure, aby nadać paznokciom dodatkowy połysk.

  • Przestań dłubać

Jeśli nałogowo skubiesz skórki lub je obgryzasz, powodujesz niepotrzebne uszkodzenia swoich skórek i otaczającej je skóry! Jeśli masz kłopotliwy wiszący paznokieć, ostrożnie zetnij go cążkami do skórek, zamiast ciągnąć skórę dalej i powodować więcej (często bolesnych!) uszkodzeń.

  • Daj swoim paznokciom odpocząć

Jeśli zastosowałaś powyższe sposoby, a twoje skórki nadal są suche i rozdwojone, spróbuj ograniczyć liczbę wykonywanych manicure, ponieważ w procesie nakładania żeli i akryli często występuje wiele ostrych substancji chemicznych i odwodnienie. Dodatkowo, jeśli możesz, spróbuj używać bezacetonowego roztworu do malowania paznokci.

Zakażone skórki

Jeśli twoje skórki są wiecznie obolałe i popękane, musisz uważać na infekcje. Jeśli doszło do urazu skórek lub otaczającej je skóry (w wyniku dłubania, obgryzania, wycinania skórek lub zbyt mocnego ich dociskania), może to spowodować infekcję bakteryjną zwaną paronychią.

Objawy zainfekowanych skórek obejmują:

  • Zaczerwienienie otaczającej skóry
  • Wrażliwa skóra, która jest bolesna w dotyku
  • Zmiany w kształcie, kolorze lub strukturze paznokcia
  • pęcherze wypełnione ropą
  • Odklejanie się paznokci

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych zmian na skórkach lub otaczającej je tkance, koniecznie umów się na wizytę u lekarza.

Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące podstawowej pielęgnacji skórek. Są to podstawowe kroki w pielęgnacji skórek, których każdy powinien przestrzegać, aby utrzymać swoje paznokcie i skórki w jak najlepszym stanie, a co za tym idzie, aby wyglądały one jak najlepiej! Więcej wskazówek na temat pielęgnacji paznokci znajdą Państwo na naszych blogach, między innymi jak usunąć paznokcie akrylowe przy minimalnym uszkodzeniu paznokci oraz jak usunąć paznokcie żelowe w domu.