single

5 wskazówek dla intuicyjnych typów, którzy nie potrafią wyjaśnić swojej wizji

Intuicyjni nie mają problemów z formułowaniem myśli i pomysłów, ale często zmagają się z wyrażaniem pojęć, które są tak jasno określone w ich umyśle. Jest to związane z faktem, że myślisz w abstrakcyjny, pozornie przypadkowy sposób. Intuicja trenuje Cię w nadawaniu sensu tym myślom bez analizowania każdego szczegółu. Ale szczegóły mają znaczenie, kiedy próbujesz wyjaśnić swoje pomysły. Przeoczenie jakiegoś słowa lub cechy może spowodować całkowite niezrozumienie - tak jakbyś mówił w innym języku.

Jeśli wyjaśnianie swoich pomysłów powoduje jakikolwiek rodzaj zacinania się lub niezorganizowanej gawędy, czytaj dalej. Oto pięć wskazówek, które pomogą intuicyjnym typom jasno wyjaśnić swoją wizję.

#1: Skup się na szczegółach

Hollywood nazywa to linią logiczną - ostrym, jednozdaniowym podsumowaniem programu telewizyjnego, filmu lub książki, które sprowadza fabułę do jej zasadniczej narracji. W jednym zdaniu lub mniej, jak wyjaśniłbyś sedno swojej wizji? Opowiedz komuś swoje wyjaśnienie i sprawdź, czy zgadnie, o czym mówisz.

Intuicyjni często odlatują w różne strony i umykają im oczywiste szczegóły, których inni potrzebują, aby wyjaśnienie miało sens. To ćwiczenie zmusza Cię do skoncentrowania się na jednym lub dwóch szczegółach, które są istotne, lub które słuchacz może uznać za ważne. Mając do dyspozycji jedno zdanie, nie ma miejsca na zbaczanie z tematu - musisz dotrzeć prosto do sedna swojego pomysłu.

#2: Oddziel pomysł od tego, jak on działa

Dla większości intuicjonistów, pomysły są nic nie warte bez planu ich realizacji. Problem, rozwiązanie, sposób, w jaki zostało wymyślone i jak powinno się z nim współdziałać, to wszystko połączone ze sobą wątki tej samej wielkiej wizji. To powiązanie jest zamierzone. W ten sposób powstają tematy - połączenia pomiędzy strzępkami informacji, które nie łączyłyby się ze sobą, gdyby były prezentowane w oderwaniu od siebie.

Niestety, stracisz słuchacza, jeśli zasypiesz go tymi wszystkimi informacjami. Bądź zdyscyplinowany, jeśli chodzi o oddzielenie pomysłu od tego, jak może on działać. Niektórzy ludzie będą uwielbiać słuchać o Twoim pomyśle, ale wyłączą się, gdy będziesz mówił o jego realizacji. Inni nie zrozumieją ani słowa z tego, co mówisz, jeśli nie przedstawisz im swojego pomysłu jako serii kroków działania.

#3: Używaj obrazów

Pomysły nie muszą być - i często nie są do tego stworzone - przekazywane za pomocą codziennych słów. Jeśli staniesz się kreatywny w swoich metodach wyjaśniania czegoś, to często wykonasz znacznie lepszą pracę przekazując tę ideę innym. Co rozumiemy przez kreatywność? W zależności od odbiorców, możesz używać kolorowych przymiotników, sloganów reklamowych lub metafor sportowych. Możesz opisać, jak coś brzmi, czuje się lub wygląda - wszystko jest możliwe, o ile porusza wyobraźnię.

Używanie obrazów pozwala ludziom uchwycić ideę i nadać jej sens przy użyciu ich własnych ram umysłowych. Wiesz, że jesteś na tej samej stronie, gdy ktoś, komu tłumaczysz, mówi: "Och, więc to jest trochę jak...."

#4: Pozwól swojemu słuchaczowi przejąć inicjatywę

Jeśli podążasz za wskazówką nr 1 i wyjaśniasz swój pomysł używając krótkich, bezpośrednich zdań, to nieuchronnie będziesz mówił mniej niż myślisz, że powinieneś. To jest dobre, ponieważ zmusza drugą osobę do zrobienia części rozmowy. Pamiętaj, że słuchacz nie żył z twoimi procesami myślowymi i może podejść do pomysłu inaczej. Pauzy, zamiast gawędzić, pozwala słuchaczowi myśleć o tym, co powiedziałeś. Jeżeli chcą więcej informacji, niech podążają w górę i pytają.

Dla intuicjonistów, to często łatwiej odpowiedzieć na bezpośrednie pytanie, ponieważ daje oczywistą strukturę do rozmowy. To pozwala Ci złapać się na obszary, gdzie słuchacz jest ciekawy. Zamiast bełkotać lub nad-wyjaśniać, jesteś zmuszony wyjaśnić aspekty swojej wizji, które są atrakcyjne dla drugiej osoby, więc nie będą się nudzić lub rozpraszać.

#5: Praktyka, praktyka, praktyka

W końcu, twoja zdolność do komunikowania się sprowadza się do praktyki. Świadome podjęcie wysiłku, aby wyjaśnić swoje pomysły i zrobić to precyzyjnie, robi różnicę. Przećwicz swój przekaz. Pisz go, testuj, wyostrzaj i wypowiadaj na głos, aż poczujesz, że jest całkowicie automatyczny.

Słowo ostrzeżenia: nie ma szybkich rozwiązań. Będą chwile, kiedy Twój wewnętrzny lingwista dostanie ciężkiego przypadku narkolepsji. I chociaż możesz być w stanie wyjaśnić niektóre ze swoich pomysłów w sposób, który każdy idiota mógłby zrozumieć, prawdopodobnie będziesz miał równie wiele myśli, których nie da się wyjaśnić bez uproszczenia ich poza dokładnością. Opłaca się wybierać swoje bitwy. I ćwiczyć!