single

Co się dzieje, gdy dzielisz typ osobowości ze swoim współmałżonkiem?

Jeśli chodzi o małżeństwo, musisz być na tej samej stronie. Ty i twój małżonek musicie mieć takie samo spojrzenie na życie; musicie być w stanie dostrzec, jak przyszłość ułoży się dla was jako pary. Jest powód, dla którego pary małżeńskie, z czasem, zaczynają odnosić się do siebie jako "my", a nie "ja" - małżeństwo wiąże dwa życia razem w dążeniu do wspólnego przeznaczenia.

Więc biorąc pod uwagę potrzebę kompatybilności w małżeństwach, czy nie byłoby sensowne poślubić kogoś, z kim dzielisz typ osobowości? Co może być bardziej kompatybilne niż to? Jeśli dwoje ludzi jest tak fundamentalnie podobnych, to z pewnością małżeństwo jest łatwe?

Jasne, może być... ale nie zawsze.

Dwa groszki INTP w strąku

Mój mąż i ja jesteśmy małżeństwem od 2005 roku. Jesteśmy całkiem dobrzy w tym całym małżeńskim skowronku, naprawdę. Sprzeczamy się od czasu do czasu, ale nic, co kiedykolwiek sprawiło, że zakwestionowaliśmy naszą zdolność do bycia razem. Z wyboru jesteśmy bezdzietni, choć mamy dwa koty, które oboje uwielbiamy. Ogólnie rzecz biorąc, nasze wspólne życie jest szczęśliwe i pełne zadowolenia.

Jeśli chodzi o osobowość, to bardzo się różnimy - a przynajmniej powierzchownie. Zapożyczając wspólny temat: ja jestem ogniem, a on lodem. Jestem namiętna, niespokojna i bardzo nerwowa. On jest spokojny, opanowany i wyluzowany. Zanim oboje zrobiliśmy testy osobowości, powiedziałabym Ci, że jesteśmy definicją "przeciwieństw się przyciągają".

Potem każdy z nas zrobił testosobowości... i oboje otrzymaliśmy wyniki INTP. Po początkowym szoku, zaczęliśmy dostrzegać, jak dwoje raczej różnych ludzi może być w swej istocie niezwykle podobnych. Po zastanowieniu, miało to coraz więcej sensu i zacząłem się zastanawiać, jak bardzo nasze identyczne typy osobowości wpłynęły na nasze małżeństwo na przestrzeni lat.

Korzyści płynące z małżeństwa z osobą o tym samym typie osobowości

Widzicie świat w ten sam sposób

Istnieje wiele korzyści płynących z małżeństwa z osobą o tym samym typie osobowości, ale być może najbardziej oczywistą jest to, że sposób, w jaki podchodzicie do świata jest taki sam. Wasze światopoglądy są konsekwentnie wyrównane. Oceniacie problemy świata i rozwiązania tych problemów w ten sam sposób. Nigdy nie ma sporu co do podstawowego sposobu, w jaki postrzegacie świat, społeczeństwo, a nawet mniejsze sprawy bliżej domu. Ogólnie rzecz biorąc, jesteście po tej samej stronie.

Weźmy na przykład mojego męża i moją własną bezdzietną postawę. Nie twierdzę, że każdy INTP jest bezdzietny, ale mieliśmy bardzo podobne myśli na ten temat, kiedy po raz pierwszy rozmawialiśmy o tym podczas randki. Doszliśmy do tych myśli niezależnie, ale one raczej niesamowicie odzwierciedlały się nawzajem... ponieważ widzimy świat w ten sam sposób.

Wiecie, jak odnosić się do siebie nawzajem

Mój mąż i ja jesteśmy z natury bardzo logicznymi ludźmi; ja jestem bardziej skłonna do wybuchów i irytacji (a on jest bardziej skłonny do dąsania się), ale oboje ostatecznie dążymy do tego, by fakty wzięły górę nad uczuciami.

Fakt, że zawsze mogę polegać na moim mężu, który odzwierciedla moje własne pragnienie logicznego, racjonalnego myślenia, jest czymś, za co regularnie odczuwam wdzięczność. Chociaż żadne z nas nie jest pozbawione emocji, potrafimy sprowadzić się do podstaw i odnosić się do siebie na poziomie faktów. Na przykład, jeśli chcę przekonać do czegoś mojego męża, wiem, że powinnam sięgnąć po rzeczowe, a nie emocjonalne argumenty. Wyobrażam sobie, że odwrotnie byłoby w przypadku par z typami osobowości "Uczucie nad Myśleniem", ale korzyść jest taka sama: wiesz, jak odnosić się do siebie nawzajem w ważnych kwestiach życiowych.

Wady małżeństwa z osobą o tym samym typie osobowości

Nie ma świeżych pomysłów

Największą wadą małżeństwa z osobą o tym samym typie osobowości jest również największa korzyść: widzicie świat i problemy, które napotykacie, w ten sam sposób.

Oznacza to, że kiedy pojawia się problem, nad którym musicie popracować jako para, jesteście po tej samej stronie. To może być wspaniałe - i często jest! - Ale oto jest haczyk: co jeśli uzgodnione, wspólne rozwiązanie okaże się złym wyborem? Utknęliście.

Ponieważ oboje podchodzicie do problemu z podobnej perspektywy, nic nowego nie pojawia się na stole, gdy pierwszy plan zawodzi. Może to prowadzić do okrężnych prób rozwiązania problemu; desperacko poszukujesz nowego pomysłu, ale nic nie przychodzi.

Nie ma nikogo, kto mógłby zakwestionować twoje słabe decyzje

Wspaniale jest dzielić z małżonkiem podobne pozytywne cechy, ale macie też te same wady. W rezultacie możecie popełniać te same błędy i podejmować te same złe decyzje, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby powiedzieć, że dany sposób postępowania jest złym pomysłem.

Może to prowadzić do poważnych błędów w ocenie, ponieważ osoba, która najlepiej nadaje się do tego, by trzymać w ryzach twoje najgorsze impulsy, może w rzeczywistości zachęcać cię do podążania za nimi - ponieważ jej skłonnością jest reagowanie dokładnie tak, jak ty już reagujesz. Wszyscy potrzebujemy kogoś w naszym życiu, kto jest w stanie ostudzić nasz temperament lub nalegać, byśmy pomyśleli, zanim zaczniemy działać, ale mój mąż nie jest osobą, na której mogę polegać, by zrobiła to za mnie. Mamy tendencję do podsycania w sobie nawzajem najgorszych impulsów, ponieważ reagujemy w podobny sposób, gdy doświadczamy negatywnych bodźców.

Podsumowując

Ostatecznie, małżeństwo z osobą o tym samym typie osobowości co Ty pomaga zapewnić harmonię, ale nie jest całkowitą gwarancją uniknięcia nieporozumień i kłótni. Typy osobowości prowadzą nas tylko tak daleko; reszta pochodzi z więzi między parą i tego, jak jesteście skłonni pójść na kompromis dla siebie nawzajem.

W związku z tym sugeruję, że jeśli chodzi o uczenie się życia ze sobą, pary, które dzielą typ osobowości, są w stanie dostosować się raczej dobrze. Chociaż to samo w sobie nie wystarczy, aby utrzymać małżeństwo, to jest to całkiem dobry początek!